YAZILAR

Makale ve Alıntılar

9. Hz. MUHAMMED (s.a.v.) ÜMMETİNE, MUHAMMEDİ DENİR Mİ?

İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ…

Hayır denmez!

Bu tabiri kullananlar; ya İsevidir, ya Musevidir ya da başka inançta olanlardır. Onların böyle demelerinin, onlar açısından bir mahsuru da yoktur.

Bugüne kadar gelmiş olan nebiler içerisinde bir tek Hz. Muhammed (s.a.v.) miraç yapmıştır, yani Allah’a vasıl olmuştur. Bu cihetle, İslam dini zirvesini bulmuştur. Yani din, Hz. Muhammed(s.a.v.)’in getirdikleri ve yaşadıkları ile tamam olmuştur.

Diğer nebiler, kabilelere; Hz. Muhammed (s.a.v.) ise bu dünyaya ve diğer alemlere gelmiştir. Diğer alemlerden örnek verecek olursak; galaksi içerisinde bizim dünyaya en yakın olan MİLA alemine İsa, Musa ve diğer nebiler yerine başka nebiler gelip görevlerini yapmışlardır. Fakat orada da dini tamamlayıcı olarak yine Hz. Muhammed (s.a.v.) gelmiştir. Bizim alemden bir geride olan LÜG alemine ise yine Hz. Muhammed (s.a.v.) gelecektir. Çünkü Peygamber Efendimiz, alemlere rahmet için yaratılmıştır.

Muhammed Ümmetine “muhammedi” denememesinin asıl nedeni; diğer inançlarda olduğu gibi Allah ile kul arasına aracı sokulmamasıdır. Örneğin; İsevilerde birisi bir günah işleyince papaza gidiyor, itiraf ediyor, papaz da onu Allah adına bağışlıyor. Muhammed Ümmeti ise Allah ile kul arasına aracı koymuyor. İşlediği günahtan dolayı ne Kuran’dan, ne Hz. Muhammed (s.a.v.)’den ne de imamlardan bağışlanma diliyor. Doğrudan Allah’a yöneliyor, O’ndan bağışlanma bekliyor. Muhammed Ümmeti’nin en büyük özelliği, Allah ile kul arasına kimsenin girememesidir.

Diğer dini inançlara mensup dindarlar, Allah’a vasıl olamazlar. Çünkü nebilerin ve kitapların öğretisi, vuslatı meydana getirmeye yeterli değildir. Bundan dolayı, Allah’a vasıl olmak isteyen (ermek isteyen), Muhammed (s.a.v.) Ümmeti olmak zorundadır.

Hak’ka ulaşmış (ermiş) hiçbir veli veya alim “ben Muhammediyim, İseviyim veya Museviyim” diyemez. Çünkü Hak’ka ulaşanın benliği ortadan kalkar. Kendini “şuncu”, “buncu” sanmak benliktendir. Böyle bir kişi vuslattan söz ediyorsa, doğru söylemiyor demektir.

Bu nedenlerden dolayı, Hz. Muhammed (s.a.v.) Ümmetine “muhammedi” diyenler, ya dinden haberi olmayanlardır ya da dini inancı ve anlayışı sulandırmak isteyen müşrikler ve münafıklardır.

Elbette ki böyle kişilerden ve anlayışlardan Allah’a sığınırız.

Cafer Gezgez Abdullah, 23.03.2012

www.sonadem.com

Appearance
Layout
Element Style
Accent Color