YAZILAR

Makale ve Alıntılar

3. DEMOKRASİ VE DİN

İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ…

Sevgili insanlar,

Çağımızda, ahir zaman olması hasebiyle, dini ve şartlarını tebliğ eden nebilere büyük saldırı ve hakaretler yapıldığını sıklıkla görmekteyiz. Biz, bunu yapanların sırf bu iş için seçildiklerini biliyoruz.

Elbette ki imanı sağlam olan hiçbir kimse bu tür iftiralara itibar etmez. Biz, hiçbir müminin bunlara inanıp dini terk etmeyeceğini biliyoruz. “Özgürlük” uğruna bedeni zevkler peşinde koşanlar, muhakkak ki ömürlerini heba ederler.

Bizim anlatmak istediğimiz; Hazreti Muhammed(s.a.v.)’e ve diğer nebilere hakaret ve iftira etmeyi özgürlük ve marifet sananların bu tavırlarının asla çağdaşlıkla bağdaşmadığıdır. Çünkü bu tavır, temelde cahiliye devrinin “tek tip insan modeli”ne dayanmaktadır ve çağımızın hoşgörü anlayışıyla kesinlikle uyuşmamaktadır.

Özgürlük, evrensel değerlere ters düşmeyen her türlü fikre ve zikre saygılı olmaktır. Sen benim gibi düşünmek, benim sevdiğimi sevmek zorunda mısın ki ben de senin gibi düşünmek, senin sevdiğini sevmek zorunda olayım? Özgürlük görmek istiyorsan doğaya bak! Çeşit çeşit bitkiler, hayvanlar… Bütün bitkiler elma ağacı gibi olsun diyebilir miyiz?

Bu sözde özgürlük havarileri, özgürlük ve çağdaşlık adına yaptıkları hakaret ve attıkları iftiralarla esasında içlerindeki kin ve nefreti kusmaktadırlar. Bu sebeple onların bu halleri kesinlikle özgürlüğün bir ifadesi olarak değil, ancak çağımızın bir psikolojik hastalığı olarak ifade edilebilir.

Dinin ve dindarlığın özgürlüğü kısıtladığını iddia edenlere en güzel cevabı yine Kuran-ı Kerim vermektedir:

Eğer Rabbin dileseydi, yeryüzünde kim varsa hepsi birden iman ederlerdi. O halde, insanları hep mümin olsunlar diye sen mi zorlayacaksın?1

Aşağılık duygusu kibire düşmek
Uygarlığı para pul ile ölçmek
Dışın süsleyene medeni demek
Zebra daha güzel o da bir eşşek

Bırak Bağdat’ı Şam’ı Arabı
Demokrasi ve din olmuş bir tabu
Olursa şayet gönül erbabı
Cafer olur ona ayak turabı

Cafer Gezgez Abdullah, 07.02.2011
www.sonadem.com

1Yunus suresi, 99. ayet, Elmalı Hamdi Yazır, Kuranı Kerim ve Yüce Meali

Appearance
Layout
Element Style
Accent Color